Jak możemy wycenić środki trwałe?
Nawet jeśli już od dłuższego czasu posiadamy pewne środki trwałe i do tej pory uzyskiwaliśmy na nich różne rzeczy, ostatecznie możemy chcieć się ich pozbyć, pragnąc wzbogacić swój majątek o nowe elementy czy części. Jest to w końcu najzupełniej możliwe, skoro takie środki da się kupować, pozyskując je od innych firm czy biznesmenów albo podatników. wycena środków trwałych pozwoliłaby nam jednak w korzystny sposób pozbyć się tych starych części naszego majątku, co powinniśmy naturalnie uczynić, by nie pozostały one w naszych rękach w momencie, gdy nic z nimi już nie robimy. Na co jednak musimy zwrócić uwagę, chcąc wycenić dowolny środek trwały stanowiący część naszego majątku?
Co musimy wziąć pod uwagę?
Na pewno kluczowy będzie dla nas sposób, w jaki pozyskaliśmy dany środek. To właśnie on określi, na jakiej podstawie mamy go wycenić i co mamy wziąć w tej wycenie pod uwagę. Najprościej wycenia się środki uzyskiwane na drodze kupna, więc jeśli tylko wcześniej sami je od kogoś kupiliśmy, wycenimy je na pewno szybko i bezproblemowo. Odrobinę trudniejsza i bardziej kłopotliwa stanie się Wycena środków trwałych uzyskanych nieodpłatnie. Czasami bowiem i w ten sposób je zdobywamy, gdy np. otrzymujemy je od kogoś w spadku albo na drodze darowizny. Nie płacimy za nie, ale mimo tego możemy się ich pozbyć, ustalając wcześniej ich wartość. Będzie ona nieco inna niż w przypadku ustalania wartości dla środków kupionych, czyli zdobytych odpłatnie.

O tych wszystkich zasadach mówią nam specjalne ustawy, dlatego jeśli chcemy postępować zgodnie z polskim prawem, powinniśmy się zapoznać rzetelnie z jego przepisami oraz zasadami, by następnie tego wszystkiego się trzymać. Nie możemy łamać regulaminów takich ustaw, bo wtedy nasza wycena będzie niewłaściwa i szybko zainteresują się nią różne organy. Oczywiście w szczególnych przypadkach nasza wycena środków trwałych może być przeprowadzona przez kogoś innego, jeśli sami sobie z nią nie radzimy i nie potrafimy jej sporządzić zgodnie z pewnymi zasadami.