Regeneracja części samochodowych
Awaria albo zużycie części samochodu nie oznacza od razu tego, że musi ona trafić do kosza. Pewne podzespoły można poddać zabiegowi regeneracji. Dotyczy to części, które nie zużywają się w całości, w których można naprawić jednie pracujące elementy podzespołu, natomiast pozostaje wyczyścić i użyć po raz kolejny.
Na czy polega zabieg regeneracji części samochodowych?
Warto pamiętać, że zabieg regeneracji nie stanowi naprawy danej części. Naprawa pozwala na wyeliminowanie problemu, który pojawił się w trakcie eksploatacji pojazdu. Nie zawsze naprawa części jest opłacalna. Regeneracja to proces polegający na demontażu konkretnego elementu, oczyszczeniu go, po czym właściwym zbadaniu. Wszelkie usterki usuwane są podczas procesu regeneracji. Do jej wykonania wykorzystuje się mniejszą ilość elementów. Regeneracji poddaje się tylko wymagające tego części, przywracając tym samym ich prawidłową pracę. Regeneracja jest tak samo efektywna co naprawa, a przy tym mniej kosztowna.
Czy regeneracja części samochodowych jest opłacalna?
Wszystkie Https://Superparts.pl/ części samochodowe ulegają stopniowemu zużyciu. W przypadku niektórych z nich można zdecydować się na regenerację, która zapewni komfortową i bezpieczną jazdę. Cena regeneracji części samochodowych uzależniona jest od wielu czynników. Wpływ ma na nią rodzaj generowanej części, jak i wybór warsztatu.
Jakie części można zregenerować?
Niestety nie wszystkie części samochodowe da się zregenerować. Nie da się bowiem odnowić elementów jednorazowego użytku, czyli świec zapłonowych czy też części wyeksploatowanych w sposób niezgodny z normą. Można zregenerować takie części samochodowe jak:
Silnik oraz zapłon
Części silnika oraz jego osprzęt są często poddawane procedurze regeneracji. Koszt remontu jednostki napędowej zależy przede wszystkim od liczby elementów, które wymagają odnowienia. Przeważnie na proces ten składa się: wymiana tłoków oraz panewek, wygładzanie cylindrów, szlifowanie wału korbowego. Czasem szlifowane są również zawory i sprawdza się gniazda zaworowe.
Rozrusznik
Rozrusznik jest to część odpowiadająca za wprawienie w ruch wału korbowego silnika. Czynność tę powtarza się nawet kilkanaście razy na dzień, a więc dlatego jego elementy ulegają znacznemu zużyciu. Niestety przez awarię wirnika, elektromagnesu czy wyrobienie tulejek i szczotek, nie jest możliwe odpalenie pojazdu. Podczas procesu regeneracji rozrusznik zostanie też zabezpieczony przed korozją, co wydłuży jego żywotność.
Układ napędowy
Do regeneracji oddaje się też dane części układu napędowego ze skrzynią biegów. W tym procesie przeprowadza się wymianę uszczelniaczy i łożysk oraz piaskowanie i malowanie poszczególnych elementów.
Reflektory oraz lampy
Reflektory po pewnym czasie tracą swoją skuteczność. Przez działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, szkła stają się matowe, tak samo, jak soczewki czy odbłyśniki.

Podczas regeneracji można sprawić, że reflektory będą oświecały drogę, tak samo, jak nowe części. Regeneracja lampy jest możliwa, o ile da się ją rozebrać.
Filtry DPF i alternator
Wszelkie części samochodowe w alternatorze można wymieniać, jednak z wyjątkiem obudowy. Podczas wymiany można pozbyć się zużytych już łożysk, szczotek, jak i wypiaskować skorupę. Filtry PDF często zapychają się, przez co tracą swoją wydajność i skuteczność. Warto wtedy udać się do serwisu, gdzie zostaną one wypłukane specjalnymi środkami chemicznymi. Ponadto, samodzielnie można także dbać o ich czystość, stosując dostępne środki do czyszczenia filtrów w samochodzie.
Procesowi regeneracji można również poddać plastikowe części samochodowe, czyli między innymi zderzaki i listwy. Należy mieć na uwadze, iż jest to ekologicznym rozwiązaniem. Zużyte części nie trafiają na wysypisko, co jest korzystniejsze dla środowiska.
Warto pamiętać o regularnej konserwacji pojazdów, aby móc przeciwdziałać ewentualnym usterkom, jak i powiązanymi z nimi niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Części samochodowe mogą w każdej chwili ulec awarii, dlatego niezmiernie ważne są okresowe kontrole.